Yrn Blog

03
Aralık

Adapazarlı Verso BMW dizelle uçacak

Adapazarlı Verso BMW dizelle uçacak
Japon üretici Toyota ile Alman lüks otomotiv üreticisi BMW arasında yapılan işbirliği anlaşmasının ilk meyvesi, sadece Adapazarı tesislerinde üretilen Verso’ya kısmet oldu. BMW imzalı 1.6 litrelik dizel motorla donatılan ilk Toyota olacak Adapazarlı Verso, 2014 yılının ilk çeyreğinde Türkiye’de satışa sunulacak.
Toyota ile BMW arasında dizel motorlar ve yeni nesil çevreci teknolojiler konusunda iki yıl önce imzalanan işbirliği anlaşmasında ilk somut adım atıldı. Japon üreticinin Avrupa pazarındaki dizel motor yelpazesini genişletecek bu yeni projenin ilk meyvesi, Toyota Verso olacak. Toyota mühendislerinin yoğun çalışmalarıyla araca adapte edilen BMW imzalı 1.6 lt dizel motor, 2014 yılının ocak ayından itibaren Verso’nun kaputunun altında Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş.’nin bantlarından inmeye başlayacak.
2014’te Türkiye yollarında
Adapazarı fabrikasında üretilmeye başlanacak Verso 1.6 D-4D, 112 HP’lik güce sahip olacak ve manuel şanzımanla donatılacak. Verso 1.6 D-4D’nin Türkiye’de satışa sunulması ise, en geç 2014 yılının mart ayında gerçekleşecek. Toyota Pazarlama yetkilileri, 1.6 lt dizel motorla birlikte Verso’nun büyük bir eksiğinin giderilmiş olacağını belirtirken, aracın Türkiye satışlarının “katlanacağını” vurguluyorlar.
Verso 1.6 D-4D projesi, Toyota Avrupa’nın Belçika’daki teknik merkezinde geliştirildi. Burada Verso’nun mevcut konfor ve sürüş dinamikleri korunurken, şanzıman ve araç elektroniğinin motorla uyumu gerçekleştirildi. Motorun, Auris’in yanı sıra yine Türkiye’de üretilen yeni Corolla’da da kullanılması bekleniyor.