Yrn Blog

24
Ocak

İleri Sürüş Teknikleri

 

ABS fren sistemi sürüş güvenliği açısından ne sağlamaz?
İleri Sürücülük Teknikleri
ABS fren sistemi tekerlekler bloke olacağı an fren merkezinin yolladığı basıncı azaltır. Sensörler, tekerlekler bloke olacağı an basıncı azalttığı için aracınız durmadan yürümeye devam edecektir.
Demek ki kaygan zeminlerde aracın tekerlekleri daha çabuk kilitleneceği için ABS fren sistemi oraya daha az basınç yollayacak.
Takip mesafesine dikkat edin
Bu ne anlama geliyor? Aracımızın durma mesafesi zemin kayganlaştıkça uzayacak anlamına geliyor. Böyle zeminlerde durma mesafesinin uzayacağını düşünerek takip mesafesini artıracağız.
Ancak bununla beraber hızımızı aşağıya çekeceğiz ki fren anında aracımız daha kısa mesafede dursun.
Aksi takdirde çok kaygan zeminlerde ABS dahi size bir fayda sağlamayacak. Hem aracınız çok uzun mesafede duracak hem de direksiyonu çevirseniz bile sağa sola yön almayacaktır.
 
Virajları dönerken nelere dikkat etmeliyiz?
İleri Sürücülük Teknikleri
Bir virajı güvenli bir şekilde dönmek için özellikle bilmediğimiz yollarda, viraj öncesi direksiyon ve tekerlekler düz bir şekildeyken frene basarız, hızımızı düşürürüz, gerekiyorsa vitesimizi ufalttıktan sonra güvenli bir şekilde viraja gireriz.
Viraj içinde kesinlikle frene basma ihtiyacı hissetmeyecek bir hıza inmemizde büyük yarar var. Virajı döndükten ve direksiyonumuzu düzelttikten sonra tekrar gaza basmamız o virajı güvenli dönmemiz anlamına gelir.
Hızınızı mutlaka düşürün
Virajı sağa veya sola dönerken diye değerlendirmek diye bir şey yok. Her ikisi de aynıdır. Dolayısıyla hızımıza bağlı olarak bir ağırlık transferi vardır. Bu ağırlık transferi aracın kontrolden çıkmasına neden olan bir fizik kuralıdır.
 
Hızımız düşükse bu fizik kuralına karşı gelmemiz daha kolay. Hızımız fazlaysa ağırlık transferi fazla olacağı için sağa veya sola viraj fark etmez, her iki virajda da aracımız savrulabilir.
 
Viraj dönerken aracın arka kısmı savrulursa ne yapabiliriz?
İleri Sürüş Teknikleri
Yolda bir viraja hızlı girdik veya yol yağış ve mıcır nedeniyle kaygan... Bu tip durumlarda merkezkaç kuvveti nedeniyle aracın arkası savrulmaya başlayacaktır.
 
Böyle bir durumda yapılması gereken şey daima direksiyonu aracın kaydığı istikametin aksi yönde çevirip kontra vermektir. Bu direksiyon hareketiyle aracın kayması durdurulabilir.
 
Kayma durduktan sonra direksiyonu eski konumuna getirerek doğru istikamete doğru gidebiliriz.
 
Hata virajda değil, sizde
 
Örneğin sağa virajda, aracımız sağa dönerken, arkası sola doğru kaymaya başlayacaktır. Böyle bir durumda yapılması gereken şey direksiyonu sola doğru çevirmek yani kontra vermek. Aracın kayması bittikten sonra tekrar eski konumuna getirerek doğru istikamete gitmek.
 
Ancak aracımız virajda herhangi bir şekilde sağa ve sola savruluyorsa şunu unutmayın ki siz bir hata yaptınız; riskli bir viraja hızlı girdiniz.
Viraj dönerken aracın ön kısmı kayarsa ne yapabiliriz?
İleri Sürücülük Teknikleri
Viraja girdik, direksiyonu çevirdik ve aracımız istediğimiz istikamete dönmüyor. Demek ki aracımız önden kaymaya başladı.
 
Böyle bir durumda yapılacak tek şey hızlı bir şekilde ayağımızı gazdan kaldırmak, asla frene veya gaza basmamak ve aracın dönmesini beklemektir. Gaza veya frene bastığımızda araç yine viraj dışına doğru gitmeye devam edecektir.
Buzlu zeminde araç kullanırken nelere dikkat etmek gerekir?
İleri Sürüş Teknikleri
Kış şartlarını gördüğümüz zaman mutlaka hızımızı azaltıyoruz. Çünkü artık tutunma çok az. Özellikle kışın don olacağını düşünürsek hava şartları sertleştiği zaman daha da riskli bir zemin bizi bekler.
Fren mesafesi iki katına çıkar
Böyle durumlarda yapılacak tek şey hızımızı mutlaka aşağı çekmek ve takip mesafemizi artırmak. Çünkü frene bastığımızda zeminde tutunma olmayacağı için durma mesafemiz bazen iki katına kadar çıkabilir.
Dolayısıyla öndeki araca yaklaşmıyoruz, arkamızdan gelen ve bize yaklaşan araç varsa ise sağ şeride geçip bizi geçmesine izin veriyoruz.
Buzlu zeminde ve yüksek hızda önünüze ani bir engel çıktığı an sizin için artık yapacak hiçbir şey kalmamış demektir. Frene de bassanız, aracınızın ABS sistemi dahi olsa sizin o engelden kaçma şansınız çok düşüktür. Onun için kaygan ve buzlu zeminlerde mutlaka çok yavaş gidiyoruz.
 
Yağmurlu zeminde araç kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?
İleri Sürüş Teknikleri
Biliyorsunuz yazın araç kullanan sürücüler zemin ıslak ve kaygan olmadığı için daha kısa mesafede durma alışkanlıkları elde ederler. Ancak özellikle İstanbul trafiğinde yağmur düştüğü an birçok trafik kazası olur.
Sürücüler kuru zemine alıştıkları ve yakın takip yaptıkları için yağmur, kar, buz veya mıcır nedeniyle kayganlaşan yollar tehlike yaratır. Böyle zeminlerde fren mesafesi uzayacağı için kazalar kaçınılmaz hale gelir.
Takip mesafenizi artırın
Dolayısıyla yağmurlu ve kaygan zeminli şartlarda fren mesafemizin de uzayacağını unutmuyoruz ve bu nedenle muhakkak takip mesafemizi artırarak öndeki aracı takip ediyoruz.
Yağmurlu havalarda yollarımızdaki altyapı eksikliği nedeniyle göllenmeler olabiliyor. Şayet bu göllenmelere hızlı bir şekilde girerseniz aracınızın lastiğiyle yolun teması su nedeniyle kesiliyor. Biz buna aquaplaning yani su üzerinde yüzmek diyoruz.
 
Yoldaki su tehlike demektir
Böyle bir anda yapılacak hiçbir şey kalmıyor. Sadece sudan sağlıklı bir şekilde çıkmak için dua edeceksiniz. Gaz, fren, veya direksiyonla ilgili herhangi bir işlem yapmayacaksınız.
Aracınız zaten ağırlık istikametine gideceği için direksiyonunuzun son noktasındaki çevirme pozisyonu ne ise sudan o şekilde geçmenizde yarar var.
 
Yakıt tasarrufu için yoğun trafikte nasıl araba kullanmak gerekir?
İleri Sürüş Teknikleri Uzmanı
Yakıt tasarrufu sağlamak için öncelikle trafiğin yoğun olduğu saatlerde trafiğe çıkmamak tabii ki temel prensip. Gideceğimiz istikamete doğru, boş olduğunu bildiğimiz yan yollar varsa kullanmakta yarar var.
 
Dur kalk tüketimi artırır
Erken saatlerde yola çıkmak benzin tasarrufunun birinci maddesi olarak gündeme gelebilir. Trafiğin daha sakin olduğu yolları seçmenin yanı sıra, dur kalk yapmamak, sık sık vites ve şerit değiştirmemek de yakıt tasarrufunu sağlayacak en önemli etkenler.
Her dur kalkta devir saati yükseleceğinden yakıt tasarrufu da söz konusu olmayacaktır. Özellikle şerit değiştirirken gaza ve frene sık sık basma ve bırakmak, aracın hızını sürekli azaltıp artırmak benzin tasarrufunu göz ardı edeceğimiz bir kullanış şeklidir.
Boşta gitmek çözüm değil
Yokuş aşağı inerken veya aracımız hareket halindeyken vitesi boşa almak bize kesinlikle benzin tasarrufu sağlamıyor çünkü yeni nesil araçlarda ayağınızı gazdan kaldırdığınız zaman, araç sizin yapacağınız benzin tasarrufunu kendisi otomatik olarak sağlıyor.
Yani aracınızı boşa atarsanız, benzin tasarrufu yerine benzini harcamaya devam ediyorsunuz demektir.
 
Yakıt tasarrufu için araç lastiklerimizde nelere dikkat etmeliyiz?
İleri Sürücülük Teknikleri Uzmanı
Araçlarda yakıt tasarrufu sağlayacak önemli etkenlerden bir tanesi de lastik basıncıdır. Düşük havalı lastikler sürtünmeyi artıracağı ve araç zor ilerleyeceği için yakıt tasarrufu artacaktır. Dolayısıyla lastik havasının fabrika değerlerinde olmasında yarar var.
Profil derinliği
Lastiklerimizin profil derinliği 3 milimetrenin altına inmemeli. Çünkü bu ölçünün altındaki lastiklerin artık tutunmayla ilgili problemleri başlamış demektir. Frene bastığınız zaman da fren mesafesi uzayacak ve sizin güvenli bir sürüş sağlamanızı engelleyecektir.
Yaz ve kış lastikleri
Lastiklerimizi yaz ve kış mevsim şartlarına göre tercih etmemizde de büyük fayda var. Çünkü sizi ve aracınızı yola bağlayan tek şey çok küçük yüzeylere sahip lastikler.