Yrn Blog

17
Ekim

Küçük tedbirler hayat kurtarır

Ülkemizde trafik kazaları, sürücü ve otomobil sayısındaki artışa bağlı olarak maalesef yer, zaman, iklim koşulları demeden her daim her geçen yıl artış gösteriyor, ülke gündemimizin ilk sıralarında yer alıyor. Binlerce insanımız bu terör karşısında canlarından, mallarından oluyor, kimi zamansa sakat kalıyor.
Yapılan araştırmalara göre
 dikkatsizlik ve uykusuzluk gibi bireysel hatalar, yaşanan bu felaketlerde ana nedenlerin başında geliyor. Oysaki direksiyon başına geçmeden önce alınacak bazı tedbirlerle kendimizin ve sevdiklerimizin can güvenliğini garanti altına almak mümkün...
Öncelikle güvenli bir yolculuk için sürücülerin uyku ihtiyaçlarını gidermiş, sakin bir halde direksiyon başına geçmeleri gerekiyor. Uzun süreli seyahat edecek olanlar da, aç karnına direksiyon başına geçmemeliler... Açlığa bağlı olarak düşecek kan şekeri, sürücülerin dikkatini dağıtacak olası kazalara sebebiyet verebilecektir. Aynı şekilde aşırı yemek sonrası otomobil kullanmak da son derece risklidir. Yağ oranı yüksek besinler tüketilmesi, yoğun uyku haline sebep olabilecektir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus, uzun seyahatler sırasında sık sık mola verilmesi gerektiğidir. Uzun süre direksiyon başında bulunmak yorgunluğa neden olacak, kazaya davetiye çıkaracaktır. 2-3 saatlik periyotlar halinde yapılacak sürüşler, 15-20'şer dakikalık verilecek molalar seyahatleri daha güvenli kılacaktır.
Seyahat esnasında sürücünün sinirlenmesine neden olacak herhangi bir durumla karşılaşılması halinde ise mutlaka sürüşe ara verilmeli, sakinleşildikten sonra seyahata devam edilmelidir. Şeker, yüksek tansiyon, astım, alerji vb. gibi kronik sağlık sorunları olanların her ne kadar direksiyon başına geçmeleri zaten tehlikeli olsa da, birtakım mecburiyetler insanları bu konuda vurdumduymaz olmaya itmektedir. Bu nedenle en azından bu ve benzeri hastalıkları yaşayanların ilaçlarını düzenli olarak almaları, özellikle tansiyon hastalarının güneşin yakıcı ve kavurucu olduğu saatlerde direksiyon başına geçmemeleri gerekmektedir.

Son olarak, sürüş esnasında sıkmayacak, rahat ettirebilecek giysiler tercih edilmesi de dikkatlerin dağılmasına engel olacaktır.