Yrn Blog

02
Ekim

Yaşamda Toyota

Toyota, 2011 Frankfurt Motor Show’da değişen tasarım anlayışını ve bugünden yarına çevreci teknolojilerdeki öncü rolünü vurguladı.

 Dünyanın otomotiv lideri, Frankfurt’ta heyecan verici tasarımlarıyla daha tutkulu bir Toyota dünyasının kapılarını aralarken, tam hibrid teknolojisine sahip rakipsiz modelleri ile çevrecilik gündemine deneyim, kalite, güvenilirlik, konfor ve tasarım ile damgasını vurdu.

                                                       Tasarımda ve sürüşte tutku geri döndü: Toyota GT-86

Toyota’nın heyecanla beklenen spor otomobili GT-86 Tokyo Motor Show’da ilk kez sahne aldı. Tamamen sürücü odaklı bir tasarım ile klasik spor otomobilin eğlenceli sürüş hissini sunmayı hedefleyen GT-86, Toyota’nın 50 yıllık önden motorlu, arkadan itişli spor otomobil yaklaşımını tekrar gün yüzüne çıkarıyor.

 Dünyanın en kompakt dört kişilik spor otomobili ünvanına sahip olan Toyota GT-86, F1 teknolojisi baz alarak tasarlandı. 4.240 mm uzunluğa, 1.285 mm yüksekliğe ve 2570 mm dingil mesafesine sahip olan GT-86 modelinin ağırlık merkezi 460 mm gibi son derece alçak bir noktada konumlandırıldı. Bu özelliği ile optimum ağırlık ve güç dengesi sağlayan GT-86, yüksek performans sunuyor. Toyota GT-86’ın ön tarafındaki 2.0 lt boxer motor, dünyanın ilk yatay D-4S motoru olma özelliğini de taşıyor ve 200 HP güç ile 205 Nm tork sunuyor. GT-86 ismini, Toyota’nın spor otomobil üreticisi olarak ünlenmesini sağlayan 2000 GT ve yüksek sürüş keyfi konusunda ilham alınan Corolla Levin AE86 modellerinden alıyor. Tutkulu tasarımı ile spor otomobil kavramını farklı boyuta taşıyan Toyota GT-86, 2012 yazında Avrupa’da satışa sunuluyor.